Witam serdecznie wszystkich, którzy pragną zwiedzić nasz Warsztat Terapii Zajęciowej “Wspólnota”.

prac7.jpg (4765 bytes)
prac8.gif (16223 bytes)

Nazywam się Renata Łęc.                  W Warsztacie pracuję na stanowisku pedagoga – pracownika socjalnego.       Z miłą chęcią oprowadzę Państwa po naszym ośrodku:

Pierwszą pracownią, jaką mamy szansę zobaczyć jest stolarnia. Uczestnicy zajęć w pracowni stolarskiej bardzo angażują się w swoją pracę.Janek (stojący bliżej) lakieruje drewniane elementy, które są podstawą do wykonania spinek i broszek. Dalej stoi Maciej i wygładza papierem ściernym ramkę, która ozdobi jeden z oryginalnych obrazów z kamieni.

prac9.jpg (4834 bytes)
prac10.jpg (6102 bytes)

Wojtek farbami do malowania na szkle zdobi butelki pod okiem instruktora.

Krysia jak zwykle rysuje mamę.

prac11.jpg (5264 bytes)
prac12.jpg (7383 bytes) Dalej przechodzimy do pracowni ceramicznej, która szczyci się wielobarwnością swoich wyrobów.

Jacek nakłada szkliwo na jeden z wielu dzwonków.

prac13.jpg (5987 bytes)

prac14.jpg (5038 bytes)

Rysiek prezentuje wyroby pracowni ceramicznej wyeksponowane na półkach.

Obok jest pracownia kulinarna. Na wyroby jej pracowników czekają wszyscy w czasie przerwy, to ta pracownia przygotowuje posiłek dla wszystkich. Małgosia skończyła mycie kubków i dzbanków po przerwie. Później przygotuje je na tacy do śniadania.

prac15.jpg (5363 bytes)
prac16.jpg (5447 bytes) Dagmara uzupełnia ser na grzankach, które będą lekko skropione olejem, aby były chrupiące.

Na chwilę przed dzwonkiem na przerwę śniadaniową przygotowuje się herbatę i kubki dla wszystkich.

prac17.jpg (6469 bytes)
prac18.jpg (6835 bytes) W pracowni tkackiej dziewczyny słuchające muzyki skupiają się na precyzyjnym wykonaniu swojej pracy.

Monotonna praca, która wymaga czasu przynosi nieoczekiwane efekty, w postaci gobelinów, ale także wytworów użytecznych – saszetek, etui i portmonetek. Asia ozdabia sznurkiem elementy, które są częścią większej kompozycji, dalej Ania tka gobelin.

prac19.jpg (5862 bytes)
prac20.jpg (3918 bytes) W pracowni introligatorsko–papierniczej często panuje cisza, “aby myśli i pomysły nie ulatywały, a zostawały na papierze”. Ola z ozdobnych kamieni tworzy obraz pt. “Żyrafa” wg własnego projektu, do którego ramkę wykonał Maciej w stolarni.

Zdzich skupił się na mieszaniu farb do malowania obrazu na tapecie.

prac21n.jpg (5146 bytes)
prac22.jpg (4946 bytes)

W naszym Warsztacie znajduje się również pracownia rehabilitacji ruchowej,

prac23n.jpg (4842 bytes) gdzie ćwiczymy pod okiem fizjoterapeuty.

Dwa dni w tygodniu przychodzi pani logopeda, u której usprawniamy mowę. Co środę odbywają się zajęcia grupowe z psychologiem, z którym możemy porozmawiać o swoich problemach i radościach.

prac24.jpg (4921 bytes)
prac25.jpg (4693 bytes) W swoim gabinecie kierownik kontroluje pracę całego warsztatu.

W naszym harmonogramie dnia mamy kilka stałych punktów, które nie ulegają zmianie. .

prac26n.jpg (5622 bytes)

Każdego dnia rano wszyscy razem ćwiczymy, by rozruszać się do pracy, później mamy przerwę na herbatę, a po drugiej części zajęć przerwę na śniadanie

prac27.jpg (5587 bytes)

prac28n.jpg (5163 bytes)

Kiedy zza okna wygląda słońce, po śniadaniu idziemy na spacer po parku Szczytnickim, i po pergoli.

Czasem wychodzimy do kina, teatru, czy kawiarni, a przynajmniej raz w roku jedziemy na wycieczkę.

prac29.jpg (4369 bytes)

Ostatnio byliśmy w Bielicach (Kotlina Kłodzka), a rok wcześniej zwiedzaliśmy Tatry

prac30.jpg (5023 bytes)

Tak wygląda praca w naszym ośrodku.

przerywnik2.gif (351 bytes)

[Siedziba Główna Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie]